דף הבית אימון אישי NLP השימוש במילות מפתח - NLP ודמיון מודרך
השימוש במילות מפתח - NLP ודמיון מודרך
אסנת בוקופצר 30/05/15 |  צפיות: 2204

השימוש במילות מפתח - NLP ודמיון מודרך

לעתים כשאני מסתכלת באתר שלי במילות החיפוש שאנשים רשמו ודרכן הגיעו לאתר, אני מגלה חיבורים מפתיעים לנושאים שבהם אנשים מתעניינים ולמילות החיפוש שרשמו בגוגל. בחרתי מספר מילות מפתח שהסבו את תשומת לבי ואתייחס אליהן כאן:

איך שולטים בדמיון

אנחנו מדמיינים כל הזמן. בין אם אנחנו מודעים לכך ובין אם לא. בין אם אנחנו רואים תמונות, ובין אם הן חולפות במהירות כך שאנחנו לא מספיקים לעקוב אחריהן.

אנחנו מדמיינים כאשר אנחנו חושבים, חווים תחושות או אירועים, גם כאלה שאינם בהכרח קשורים למציאות כלשהי. מכיוון שהמוח הקדום שלנו אינו יודע להבדיל בין מציאות לדמיון, הוא יגיב בהתאם למה שדמיינו, בדיוק כפי שהיה מגיב אם הדברים היו מתרחשים באמת.

את השליטה בדמיון נקבל בעזרת מודעות. כאשר נהיה מודעים למה שאנחנו מדמיינים, נבין שאנחנו יכולים לדמיין כל דבר, ובידינו הבחירה אם נדמיין מה שאנחנו רוצים שיהיה לנו, מה שאנו רוצים להיות, או שנבחר דווקא לדמיין את ההיפך.

אני מזמינה אתכם לאמץ לחייכם את משפטו של רבי נחמן, שדייק באומרו: "אתה נמצא במקום שבו נמצאות מחשבותיך. ודא שמחשבותיך נמצאות במקום שבו אתה רוצה להיות".

המילים לבחור ולברוח

המילים לבחור ולברוח מכילות אותן אותיות שורש:  ב-ח-ר – ב-ר-ח.

המילה בחר מאפשרת לבדוק, לברר, להעדיף ולקבוע את הרצוי ביותר, כמו גם מאפשרת רצון חופשי על-פי שיקול דעת. וברח משמעותה לנוס, להימלט, להשתמט ולהתחמק.

גם כאן בידינו הבחירה אם לבחור או לברוח. אם לעשות או להימנע.

פספוסים והזדמנויות

המילה פספוס משמעותה להחטיא את המטרה. והמילה הזדמנות משמעותה התרחשות מקרית, משהו שהגיע במקרה. מתוך כך, לפספס אנחנו יכולים רק משהו שהצבנו לעצמנו. משהו מדויק. ואילו הזדמנות תגיע באופן מקרי מבלי שהתכוונו אליה, ואנחנו יכולים לבחור בה או לברוח ממנה.

כמו כן, המילה הזדמנות שורשה מגיע מאותיות ז-מ-ן שמשמעותן עת או מועד. בנוסף, משהו שאנחנו מזמנים, קובעים. וגם משהו זמני, ארעי, שאינו קבוע.

בהזדמנות זו אנחנו יכולים להבין שהזדמנות יכולה להגיע במקרה, אך אנחנו גם יכולים לזמן אותה בזמן ובמועד המתאימים לנו. כשאנחנו מזמנים לעצמנו משהו, אך הוא אינו קורה בזמן או במקום המתאימים לנו, אנחנו עלולים לחשוב שפספסנו את ההזדמנות. ולכן חשוב להבין שהפספוס הינו זמני, כיוון שבזמן אחר שבו ההזדמנות שנקרית בדרכנו מתאימה ונכונה, הדבר פשוט יקרה. כפי שאמר קהלת: "לכל זמן, ועת לכל חפץ תחת השמיים". כל דבר מגיע בעתו, בזמן המיועד לו, והכל משתנה ומתחלף עם הזמן.

מתי משתמשים בחושים

אנחנו משתמשים בחושים כל הזמן. זו מערכת ההפעלה שלנו. ובעזרתה אנו חיים, מבצעים, רואים, שומעים, מרגישים, מריחים וטועמים. בעזרתה אנו מקבלים את האותות המתאימים כדי לבצע פעולות, לנהל את עצמנו ואת מה שקורה סביבנו.

חמשת החושים מאפשרים לנו לקלוט גירויים מבחוץ ובפנים. להרגיש ולתפוס. המילה בְּחוּשׁ משמעותה גם בפועל ממש, במציאות. מכיוון שכל מה שאנו חשים הוא אמיתי ונכון לנו ברגע שחשנו אותו - גם אם בדיעבד יסתבר שטעינו - באותו שבריר שנייה שבו החושים שלנו שלחו לנו מסר מסוים, בדיוק באותו רגע זו האמת היחידה עבורנו ואנחנו נפעל על-פיה.

מתוך כך מגיעה גם אחת מהנחות היסוד של ה-NLP -  אנשים תמיד עושים את הבחירה הטובה ביותר עבורם באותו רגע. כל התנהגות - ולא משנה עד כמה היא מרושעת, מטורפת או מוזרה - הינה הבחירה הטובה ביותר האפשרית לאדם באותה נקודת זמן.

כאשר החושים שהינם מתגי ההפעלה שלנו עוצרים את פעולתם, נוכל לגלות מה קרה, מה הפעיל אותנו. האם זו היתה תמונה, או קול, תחושה, ריח או טעם.

ומכאן נוכל לבדוק איזו למידה חיובית ומשמעותית נוציא מהרגע שחלף, כזאת שתאפשר לנו להגיב אחרת בפעם הבאה שמתג יופעל. כאשר נגלה את הכלים המתאימים לנו כדי להתמודד, נוכל להגיב באופן אחר, מתאים ונכון יותר.

ריפריימינג - Reframing

המילה ריפריימינג משמעותה בעבודה עם כלי ה-NLP ובכלל - מסגור מחדש.

כדי שנבין את מה שמתרחש סביבנו ובנו, יש צורך לתת מסגרת להתרחשויות. חשיבה במסגרת היא טבעית, יעילה וחשובה בתפקודנו היומיומי, ומכילה עולם שלם של אמונות וערכים שבהם אנו משתמשים באופן אוטומטי, פעמים רבות מבלי לבדוק את תקפותם לגבינו.

כאשר אנו מגלים שהמסגרת הפכה מגבילה, ומונעת מאיתנו את היכולת לעדכן ולהתעדכן תוך שימוש בידע ובתפיסות חדשות, או מונעת מאיתנו להשיג או להגשים את המטרות שלנו, חשוב לבצע את תהליך ה-Reframing – שבעזרתו נעניק מסגרת אחרת לאירוע, מסגרת חדשה שתאפשר לנו לשנות זווית, נקודת מבט, אמונה, או השקפה. מתוך כך - לשנות את התפיסה המקורית הישנה, ומכאן לשנות גם את ההתייחסות שלנו לאותו אירוע או נושא, תוך שאנו מגלים נקודות מבט חדשות, מאפשרות ומעצימות, המתאימות יותר לחיינו הנוכחיים.

ריפריימינג הוא תהליך משמעותי בעבודה עם כלי ה-NLP,  והוא מתבצע במהלך המפגש בין אם הבחנו בו ובין אם לאו. היכולת לפרק ולהרכיב מחדש מחשבות, אירועים, זיכרונות ורגשות, מאפשרת לחלקים הלא מודעים שלנו לבצע עבודת עדכון, שכל-כך חשובה לשינויים שאנו מבקשים לעצמנו.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אסנת בוקופצר

אסנת בוקופצר, מטפלת מוסמכת בכירה, מאסטר בדמיון מודרך, NLP, טיפול בטראומה ותרפיית קו הזמן. טיפול אישי וזוגי. מנחת סדנאות להעצמה אישית, פוריות, הריון ודמיון מודרך. 


מאמרים נוספים מאת אסנת בוקופצר
 
השימוש במילות מפתח - NLP ודמיון מודרך
30/05/15 | NLP
ריפריימינג הוא תהליך משמעותי בעבודה עם כלי ה-NLP, והוא מתבצע במהלך המפגש בין אם הבחנו בו ובין אם לאו. היכולת לפרק ולהרכיב מחדש מחשבות, אירועים, זיכרונות ורגשות, מאפשרת לחלקים הלא מודעים שלנו לבצע עבודת עדכון, שכל-כך חשובה לשינויים שאנו מבקשים לעצמנו.

לשחרר את הדרמה - NLP ודמיון מודרך
15/05/15 | NLP
בעבודה עם כלי ה-NLP והדמיון המודרך אנחנו לוקחים אחריות ומעניקים לעצמנו את האפשרות ליצור שינוי מהותי בעולמנו: חיים נטולי דרמה, שיאפשרו לנו ליהנות מעצמנו, מהסובבים אותנו ומחיינו.

דמיון מודרך ו-NLP - עבודה עם קו הזמן.
27/07/13 | NLP
כאשר אנחנו עובדים עם הליכי ה-NLP על קו הזמן, נמקם את עצמנו על קו שאנו יוצרים בעיני רוחנו, קו אשר יאפשר לנו לעמוד על כל נקודה בקו הזמן שלנו - ומכאן לצאת למסע מהיר, מסע שיחולל שינויים מרחיקי לכת בחיינו.

דמיון מודרך ו-NLP - לבחור את המילים
האם נתתם את דעתכם איך מילה יכולה לטפל? כאשר בודקים וחוקרים מילה מסוימת, נגלה שכאשר אנחנו מאפשרים לעצמנו לנשום לתוך המילה, לנכס אותה לעצמנו באופן אחר, להבין אותה בצורות חדשות - נרגיש רגועים יותר, עולם ומלואו יתגלה בפנינו, ואנחנו מתוכה נוכל לבחור את המתאים לנו עכשיו ברגע זה. לפתע יעלו רעיונות חדשים למצב שעד רגע קודם נראה אולי בלתי אפשרי, ועם ההבנה היצירה קורית, והמילה ממקומה החדש מאפשרת שקט ממקום אחר.

דמיון מודרך ו-NLP - לחיות ברגע הזה
28/03/13 | NLP
עצם ההבנה שהרגע הזה הוא הרגע האמיתי היחיד שקיים, ומה שאנחנו עושים בו, רק לו יש משמעות, רק הוא קיים - תאפשר לנו להתחיל לחיות באמת, למצות את מלוא הפוטנציאל שלנו, והכי חשוב - פשוט להרגיש ולחוות כל שנייה בחיינו.

החופש לבחור - הבחירה להיות חופשי
כאשר נבין שהרשות נתונה ומעשינו אינם נכפים עלינו, נוכל להחליט שאנחנו אלה היוצרים את עתידנו, ולנו ורק לנו יש השליטה על כך, מתוך עקרון הבחירה החופשית שאנו אלה האחראים על דרכי הפעולה ועל המחשבות שלנו.

טיפול בדמיון מודרך ו - NLP - שאלות ותשובות
13/11/12 | NLP
הטיפול ב-NLP ודמיון מודרך מאפשר לכל אדם להשיג גמישות מחשבתית והתנהגותית בזמן קצר, תוך שילוב של שיחה והליכים קוגניטיביים שונים שמטרתם להביא לשינוי של רגשות, מחשבות, תבניות, אמונות מגבילות או התנהגות - כמו גם שחרור מטראומות, פוביות, חרדות, תלות ועוד.

גשטלט - גבולות הקונטקט
בתרפיית הגשטלט העיסוק בקונטקט ובגבולות הקונטקט מקבל חשיבות עליונה, מכיוון שהקונטקט על כל חלקיו הינו זרז למודעות מוגברת ושינוי, כמו שאומר פולסטר: "קונטקט הוא נשמת אפה של הצמיחה".

על גשטלט וגשטלט לא סגור
במהלך הטיפול בשילוב הליכי הגשטלט, כשאנחנו מאפשרים לעצמנו לחקור ולהתנסות בעניין לא סגור ב"כאן ועכשיו", נלמד באופן חווייתי לנהל איתו דיאלוג, לבדוק את הקטבים והרצף שלו, לתת תוקף לרגשות שלנו - ומתוך כך לאפשר לתבנית להתגלות במלואה, להיחקר, להשתנות, ובסיום התהליך לאפשר לה להיסגר. מכאן ניתן לעבור לשלב ההתפתחותי הבא.

להרגיש בחיים
26/04/12 | NLP
כאשר אנחנו בוחרים לחקור את קשת הרגשות שלנו בעזרת עבודה עם כלי הדמיון המודרך וה- NLP אנחנו מאפשרים לרגשות, לכל אחד בנפרד, דימוי, צורה, צבע, שפה, מנעד, את הרווחים שהוא מעניק לנו, הכוונה החיובית שלו כלפינו. מהיכן הוא מגיע ומה משמעותו.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI