החלבון וחומצות האמינו – ד"ר קובי עזרא
נכתב על ידי: קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
תאריך: 06/04/11

החלבון וחומצות האמינו – ד"ר קובי עזרא

חומצות אמינו הם אבני הבניין של חלבון ורקמות שריר. כל התהליכים הפיזיולוגיים הקשורים בספורט אנרגיה, התאוששות, עלייה בכוח/מסת שריר שריפת שומן וכן מצבי רוח ותפקוד המוח, כל אלה בצורה קריטית קשורים לנושא של חומצות האמינו. זה לא פלא שחומצות אמינו הפכו לביות תוסף התזונה העיקרי של ספורטאים ובמיוחד מפתחי גוף.

מה הוא החלבון?

מקורות החלבון העיקריים הם בבשר, חלב ומוצרי חלב וקטניות.

החלבונים ממלאים תפקידים חשובים ביותר בכל תהליכי החיים. הם משתתפים בבניית תאים ורקמות, בזירוז ובויסות פעילויות כימיות, באספקת אנרגיה וכן בתהליכים חיוניים רבים נוספים.

בטבע מצויים עשרות אלפי חלבונים שונים ועל אף שכולם בנויים מאותם יחידות, לכל חלבון יש מבנה אופייני המעניק לו את תכונותיו הייחודיות. יחידות הבניין המרכיבות את החלבונים הם חומצות האמינו 23 במספר, ישנם 9 חומצות אמינו המוגדרות כהכרחיות כי הגוף אינו יכול לייצר אותן, זאת אומרת שהם חייבים להיות מסופקים דרך המזון או ע"י תוסף תזונה, האחרים, נחשבים ללא הכרחיים, משום שהגוף יכול ליצור אותן בעצמו ע"י סנטוז של חומצות אמינו מתקבלות בגוף מפירוק החלבונים שבמזון ומתוצרים מטבוליים שונים. הגוף זקוק לחומצות אמינו כדי לבנות מהם את החלבונים הייחודים הנחוצים לו וכדי לייצר חומרים אחרים.

חומצות אמינו ואנרגיה:

הרבה דעות קדומות קיימות בכל מה שקשור לכיווץ השריר והשימוש באנרגיה בזמן אימון משקולות אינטנסיבי. כשעוסקים בעבודת כוח, חלק ניכר מהאנרגיה יבוא ממקורות לא פחמימתיים, כשהשריר מתכווץ, הוא משתמש במאגרים שלו של אנדנוזין טריפוספט בשניות הראשונות. המרכיב שממחזר את מולקולות ה- ATP לשימוש חוזר הוא הקראטין פוספט. קראטין פוספט בנוי משלושה חומצות אמינו: ארגינין, מטיונין וגליצין. כדי לשמור את הרמות של CP ו- ATP גבוהות שלושת חומצות האמינו האלה חייבות להימצא בזרם הדם. כאשר אלו יסופקו בצורה טובה לגוף, הם יספקו אנרגיה לכוח וגדילה.

חומצות אמינו ואיבוד שומן:

באיבוד שומן, שני תהליכים חייבים להתבצע:

1) החילוף חומרים והשימוש בשומן אגור בגוף חייב לעלות, 2) שומן חייב להיות מועבר ולהפוך לאנרגיה, בבית החרושת של התא, המיטוכונדריה. כמה מרכיבים תזונתיים יכולים לעזור בהפיכת שומן אגור לאנרגיה אחת מהם היא חומצת האמינו החיונית מטיונין, שבמקרים מסוימים יכולים לעזור בשיפור חילוף חומרים של שומן.

ישנה חומצת אמינו נוספת דמוי ויטמין הנקראת קארניטין ומחקרים הראו שהיא משפרת חילוף חומרים של שומן ועוזרת להכניס את השומן לתוך המיטוכונדיה ושם הוא נשרף לאנרגיה, יעיל ביותר להרזיה.

גם חומצת אמינו ארגינין בעקיפין עוזרת בשריפת שומנים, משום שהיא מעלה בצורה משמעותית את שחרור הורמון גדילה  בגוף וחוץ הסגולות המרפא הרבות של הורמון זה הוא מאוד ליפוליטי (מפרק שומן).

ד"ר יעקב עזרא (P.hD) מומחה לרפואה נטורופתית. ייעוצים בתחומי התזונה והספורט, הבריאות – טיפול במחלות שונות, אנטי-אייג'ינג (האטת תהליכי זקנה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140


 
אודות המחבר

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article15666.aspx