מה אוכלים במסגרת תוכנית של תזונה נכונה?
נכתב על ידי: usearch
תאריך: 22/12/11

מה אוכלים במסגרת תוכנית של תזונה נכונה?

תזונה נכונה הופכת אט אט להיות מרכיב מאד עיקרי בחיים בעולם המערבי. בתחילה, כאשר באמצע המאה ה20 החלה להיכנס התרבות המערבית לעידן השפע, כולם החלו לצרוך מזונות רבים מכל הסוגים. היום כבר מבינים, כי תזונה נכונה היא נושא קריטי מאד, וחשוב לאכול מאכלים שונים מסוגים שונים ובכמויות שונות.

פעמים רבות, תוכנית של תזונה נכונה היא לא רק תוכנית שמציינת מה צריך לאכול, אלא גם ממה עדיף להימנע. נכון מאד לציין, שיש מרכיבים במזון שלנו, שכדאי לצרוך ולו בכמות קטנה - אפילו ממתק יכול להיות בריא לפעמים, אם הוא נותן סוכרים שחשובים מאד לגוף. אבל יש רכיב אחד שכדאי שתכירו מאד מקרוב -  שומן הטרנס.

שומן בלתי רווי מסוג מיוחד

על מנת להבין את ההשפעה של שומן טרנס על הגוף שלכם, כדאי בכלל להכיר את השומן באופן כללי. שומנים הם רכיב שחשוב מאד שיהיה בגוף. אם פעם חשבו שהשומן לא נחוץ כלל, הרי שהיום מבינים כי השומן הבלתי רווי, לא רק שהוא טוב - הוא אף חיוני לגוף, שומר על התאים, עוזר לפירוק של וויטמינים רבים, ובקיצור - אי אפשר בלעדיו.

שומן בלתי רווי הוא חשוב מאד, מכיוון שהוא לא מיוצר בתוך הגוף שלנו. הכבד יודע לייצר רק שומן רווי (שאין צורך לצרוך אותו), ואילו השומן הבלתי רווי הוא תרכובת מיוחדת ומורכבת למדי, שאפשר לצרוך אותה ממקורות מזון שונים, כגון שמנים מן הצומח, אגוזים, דגים, טחינה ופטל.

שומן טרנס על אף היותו שומן בלתי רווי – מזיק לגופינו. שומן הטרנס מופיע באופן טבעי בכמויות זעירות בבשר ובמוצרי חלב של מעלי גרה. רוב שומן הטרנס הנצרך היום נוצר באופן תעשייתי כתוצאת לוואי של הידרוגנציה חלקית של שמן צמחי, במוצרים כגון מרגרינה. צריכה מוגברת שלו גורמת למחלות לב. למעשה, כל התביעות שיש היום נגד רשתות מזון מהיר - סובבות סביב הנושא של שומן הטרנס.

לא כמו שומן רווי

ראוי ורצוי גם להבדיל בין שומן הטרנס לבין שומן רווי. שניהם סוגי שומן שאינם מומלצים, אבל קיים ביניהם הבדל גדול מאד. השומן הרווי מצוי במאכלים רבים, ולא רק במאכלים קפואים, תעשייתיים ומשומרים. גם אם תאכלו בשר טרי או תשתו חלב היישר מעטין של פרה - יהיה בו שומן רווי, מה גם שבמאכלים כמו בשר טרי וחלב יש יתרונות תזונתיים שונים, ולכן השומן הרווי הוא לכל היותר מרכיב אחד שם, מה גם שאפשר למצוא היום מזונות שדלים בשומן רווי.

שומן טרנס, לעומת זאת, לא נמצא אף פעם כמעט במזונות טבעיים שאינם תעשייתיים. לעתים הוא יכול להימצא בהם, אך בכמות מועטה וזניחה. מפעלי מזון, לעומת זאת, עושים שימוש רב מאד בשומן הטרנס.

מכיוון שהיום המודעות עולה, ויותר אנשים מעוניינים לשמור על תזונה נכונה, אפשר לראות שהיום מפעלים רבים מחליפים את השימוש משומן טרנס לשומן רגיל, וכדאי לקרוא את הערך התזונתי של המאכלים השונים, על מנת לוודא שאתם אוכלים מזון בריא.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article24208.aspx