אילון לחמן - תופעות וסיבוכים שיכולים לקרות בזמן המחזור
נכתב על ידי: אילון לחמן
תאריך: 25/06/12

המחזור היא תופעה הורמונלית המתבטאת בכך שרירית הרחם, שהתפתחה באופן ביולוגי כדי לקלוט הריון והריון לא הגיע, נושרת ומתחילה להתפתח רירית חדשה עד כדי בשלות והמחזור הבא. כמות הדימום בזמן המחזור שונה מאישה לאישה. באופן ממוצע, המחזור מגיע אחת ל 28 ימים. הכאבים מתרחשים בדרך כלל אצל נשים שטרם עברו לידה והם נובעים מכך שברגע שנוצר הדימום בחלל הרחם, שלמעשה בנוי משריר, הוא מתכווץ כדי להפריש את הדם החוצה.

מאת: אילון לחמן

סיבוכים אפשריים:

1. כמות דימום גדולה מדי הגורמת לאיבוד דם משמעותי אצל האישה המצריך טיפול בכדורים או אפילו עירויי ברזל או מתן דם
2. צוואר רחם סגור – תופעה שקיימת אצל נשים שטרם ילדו. מכיוון שהרחם הואסגור יחסית, שריר הרחם צריך יותר להתאמץ כדי לפלוט החוצה את הדם שהצטברבחלל וזה מתבטא ביתר כאבים. בעבר היו עושים הרחבות של צוואר הרחם כדי לטפלבפליטת הדם החוצה. היום מקובל לתת תכשירים הורמונליים שגורמות לכך שכמותהדימום קטנה הרבה יותר ולכן הכאבים יהיו פחותים.
3. אי סדירות במחזור – כשמחזורים מופיעים בתכיפות גבוהה יותר מאחת ל- 28יום, זה יכול לשבש ולהפריע לפעילות היומיומית של האישה. גם כאן טיפולהורמונלי הוא הפתרון.
4. מחזורים המופיעים אחת לחודשיים – תופעה זו נובעת מחוסר איזוןהורמונלי-גניקולוגי כללי בגוף. התופעה אינה מאווה בעיה, אלא אם כן האישהמתכוונת להיכנס להריון והיא זקוקה לביוץ חודשי שבעקבותיו מגיע המחזור.

נדגיש כאן שהמחזור מופיע תמיד 14 יום לאחר התרחשות תהליךהביוץ. תהליך הביוץ הוא התהליך שבו הביצית יוצאת מהשחלה, נכנסת לחצוצרתהרחם ושם היא עתידה לפגושה את הזרע ולהיות מופרית על ידו. ניתן לפתור אתהבעיה גם על ידי כדורים למניעת ביוץ. חשוב לציין כי מחזור המופיע בתדירותשל פעם בחודשיים אינו מהווה בעיה רפואית.

ד"ר אילון לחמן הוא בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בכיר לגיניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל מוניטין.


 
אודות המחבר

ד"ר אילון לחמן, רופא נשים (גניקולוגיה ומיילדות). בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בתחום הגניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל שם ומוניטין.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article30233.aspx