נפצעתי בעבודה מה עושים?
נכתב על ידי: לילך כהן
תאריך: 09/07/12

עוזרת בית שהחליקה תפוצה על ידי מעסיקיה בסכום של 60 אלף שקלים

ע' עבדה כעוזרת בית בביתם של שהתגוררו בבית פרטי בן שלושה מפלסים שכלל גם רחבת חנייה  וגרם מדרגות, באחת מערי השרון.

לפני כ-6.5 שנים היא נדרשה לשטוף, בין השאר, את רחבת החנייה וכן את גרם המדרגות שבחנייה של הבית וזאת עם כמות גדולה של חומר אקונומיקה וצנור מים. תוך כדי כך היא החליקה והתגלגלה במדרגות עד למטה.

עוזרת הבית תבעה את מעסיקיה ובהחלטה ראשונה של בית משפט השלום בפתח תקווה, מיום 10.5.10, הציע בית המשפט לסיים את התיק בערכי מטרד בתשלום סך כולל של 5,000 ₪, וזאת לאור "הקושי בשאלת החבות", חרף העובדה שלתובעת נותרה נכות בצוואר ובכתף בעקבות התאונה.

אלא שאז שכרה עוזרת הבית את עורכת דינה שסירבה להצעת בית המשפט והגישה בקשה לבית המשפט לאפשר לה לתקן את כתב התביעה בתיק, תוך הוספת עיקרי טענות בדבר התרשלותם של המעבידים בעלי הבית, אשר לא סיפקו לעוזרת הבית נעליים בטוחות כנגד החלקה על המים, והורו לה לשטוף את המדרגות עם צנור מים וחומר אקונומיקה מחליק, הוראות שעולות לטענת עו"ד זוהר כדי רשלנות שבגינה נפגעה עוזרת הבית .

בית המשפט נעתר לבקשת עורכת דינה של העוזרת, ואפשר את תיקון התביעה שבו  נטען עוד בין השאר כי המעסיקים לא דאגו לפקח ו/או להשגיח על התובעת בעת העבודה עם מים וחומרים מחליקים על גרם המדרגות. עוד טענה באה כוחה כי בעלי הבית לא דאגו לצייד את עוזרת הבית בכלי עבודה ו/או אביזרי עזר מתאימים לצורך בצוע עבודתה באופן בטוח ובטיחותי כדי לאפשר לה להגיע למקומות אותם נדרשה לנקות באורח בטוח ובטיחותי, מבלי לסכנה ולגרום לפגיעתה.

בעקבות תיקון התביעה והוספת טענות ההתרשלות של בעלי הבית כנגד העוזרת,  הושג לאחרונה הסדר גישור שקיבל תוקף של פסק דין בבית המשפט, לפיו תקבל העוזרת 60,000 ₪ (יותר מפי 10 מהסכום שהוצע לה!!) וזה בנוסף לפיצוי בסך עשרות אלפי ₪ שכבר קיבלה בביטוח לאומי.

עורכת דינה מסכמת ואומרת כי על מי שמעסיק בביתו עובדים לדעת כי חלה עליו חובה לאפשר סביבת עבודה בטוחה ולכן רצוי כי יוודא שהוא רוכש ביטוח צד ג' שאלמלא כן, הוא עלול לשלם עשרות אלפי שקלים בתביעות נזיקין.

נכתב ע"י עו"ד מאירה זוהר מתמחה בתאונות עבודה


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article30565.aspx