ייפוי כוח מתמשך על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות
נכתב על ידי: עידן שלומן
תאריך: 19/01/19

כולנו מתבגרים עם השנים ומגיעים לגיל מתקדם בו יש סיכוי הולך וגובר למחלות קשות יותר מאשר בעבר, וחובה עלינו לחשוב על מצב בו נהיה (חס ושלום) במצב קוגניטיבי ירוד או בעלי מוגבלות נפשית / גופנית לטפל בעניינינו בצורה עצמאית. במידה וכך יהיו פני הדברים – מי תרצו שיטפל בכם וידאג לכם?

הדרך להבטיח כי מי שידאג לכם יהיה אדם ראוי שאתם סומכים עליו הוא באמצעות מסמך משפטי שנקרא ייפוי כוח מתמשך. מסמך זה מבטיח שמי שיהיה בעל הסמכות להחליט בעניינים שלכם כאשר אתם לא תהיו מסוגלים לכך, הוא אכן מי שאתם בחרתם ולא אדם זר או חברת ביטוח וכדומה.

כיצד עורכים ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא כאמור מסמך משפטי ולכן יש לערוך אותו באמצעות עורך דין אשר עבר הכשרה מיוחדת לשם כך ובנוכחות עדים רלוונטיים המאושרים על ידי עורך הדין לעניין.

ייפוי כוח מתמשך יכול לגעת בקשת רחבה של נושאים כאשר הם נחלקים ל 3 קטגוריות: ייפוי כוח לנושאים אישיים, לנושאים רפואיים ולנושאים רכושניים. כלומר ניתן להעניק ייפוי כוח מתמשך לכל האספקטים בחייו של מייפה הכוח או רק לחלקים בהם – לטיפול הרפואי בלבד (איזה טיפול יעבור, איזה תרופות יקבל, האם יעבור לטיפול סיעודי וכו') או רק לענייני רכוש שברשותו (תכולה, דירה, רכב וכו') וכן הלאה.

ייפוי כוח מתמשך יכול לערוך כל מי שמלאו לו 18 שנים ואשר הוא עומד במסגרת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. כלומר הוא צלול בדעתו ומודע לייפוי הכוח עליו הוא חותם.

לאחר עריכת המסמך והחתימות עליו, יש להכין עותקים לכל הצדדים הנוגעים בדבר וגם ישלח עורך הדין עותק לאפוטרופוס הכללי שיבחן את המסמך ורק לאחר שיחתום עליו ייכנס המסמך לתוקף רשמי למשך עד 10 שנים, אלא אם ישנן התניות במסמך המאפשרות לקצר את תוקפו או אם אחד הצדדים בעניין נפטר בטרם חלפו 10 שנים.

מה העלות של ייפוי כוח מתמשך?

יש בישראל עורכי דין רבים שעברו בשנים האחרונות הכשרה שמאפשרת להם לערוך מסמך משפטי של ייפוי כוח מתמשך, וכל אחד מהם דורש סכום שונה עבור המסמך (וכמובן שנציין שכל מסמך שונה ועומד בפני עצמו). בשל כך מחיר של ייפוי כוח מתמשך אינו אחיד אך במרבית המקרים מדובר על עלות של 3000 עד 4000 ₪.

חשוב לקחת בחשבון שהעלויות הללו עשויות להיות בעלות ערך רב הרבה יותר עבורכם בעתיד במידה ויהיה צורך לעשות שימוש במסמך המשפטי הזה עבורכם.


 
אודות המחבר

עידן שלומן, מומחה לקידום אתרים בחברת Signup קידום אתרים.

קידום אתר זה מתבצע על ידי Signup קידום אתרים באינטרנט אשר עוסקת בשיווק וקידום אתרים באינטרנט.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article55177.aspx